..:: هـزار اسم قلم خورده - مهدی فرجی::..
سروده ها و گزارش فعالیت ها
 
نویسنده: مهدی فرجی - تهران - ۱۳۸٧/۸/۱٦

سلام

این بار با گزارش خبرگزاری کتاب ایران«ایبنا» از همان جلسه نقدی که در مطلب قبلی دعوتنامه اش را میبینید به روز میکنم.ضمنا متشکرم از همه دوستانی که این جلسه را برگزار کرده و همه عزیزانی که حضور پیدا کردند

در نشست نقد مجموعه شعر "مهدی فرجی" در سرای اهل قلم عنوان شد

  شاعری را نمی توان با دانشگاه و در کارگاه تولید کرد

12 آبان 1387 ساعت 11:39

سلسله نشست های سرای اهل قلم روز گذشته با نقد وبررسی مجموعه
شعری از "مهدی فرجی" برگزار شد. در این نشست سیامک بهرام‌پروشاعری را نمی توان با دانشگاه و در کارگاه تولید کردر و مژگان عباسلو به عنوان منتقد، تصریح کردند که شاعری یک موهبت الهی است و شاعری را نمی توان با دانشگاه و کارگاه تولید کرد. آنها معتقدند که شعرهای فرجی، جوششی و سرشار از پختگی است.
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، در این نشست که به بررسی مجموعه شعر "زیر چتر تو باران می‌آید " اختصاص داشت، علاوه بر خود شاعر "سیامک بهرام پرور" منتقد شعر و "مژگان عباسلو" حضور داشتند.

در ابتدای جلسه عباسلو درباره این مجموعه شعر گفت: این مجموعه برگزیده دومین جشنواره بین المللی شعر فجر شده و شاعر چندین جایزه ادبی دیگر را نیز دریافت کرده است.

سپس فرجی به خوانش شعری از مجموعه خود پرداخت و گفت: تنها کتابی که پس از سال 82 منتشر کردم این کتاب بود؛ در حالی که در فاصله سال 79 تا 82 چهار عنوان مجموعه شعر از من منتشر شد که این شاید نشانه سهل‌انگاری یا با نگاهی خوش‌بینانه پرکاری من در آن دوره باشد.

بهرام‌پرور، منتقد نیز گفت: تردیدی نیست که شاعری یک موهبت الهی است و شاعری را نمی توان با دانشگاه و کارگاه تولید کرد، اما خط تولید شعر را می توان از این طریق راه انداخت.

وی ادامه داد: مهدی فرجی غریزی‌ترین شاعری است که تاکنون دیده‌ام. بیشتر شعر های وی «جوششی» است. البته در شعرهای اخیرش پختگی بیشتری دیده می‌شود.

بهرام پرور سپس با بیان مولفه های شعری فرجی سخنان خود را این گونه ادامه داد: سادگی بیان

سیامک بهرام‌پرور: تردیدی نیست که شاعری یک موهبت الهی است و شاعری را نمی توان با دانشگاه و کارگاه تولید کرد، اما خط تولید شعر را می توان از این طریق راه انداخت

اولین مشخصه شعری فرجی است. وی به زبان عامیانه تعلق خاطر خاصی دارد چنانکه به سادگی شعرش را به ترانه می کشاند.

بهرام پرور سلامت زبانی را دومین ویژگی شعر فرجی برشمرد و افزود: فصاحت صفتی است که درباره اکثر شعرهای وی صادق است. ولی صداقت او به بافت زبانی شعرش آسیب نمی رساند.
این منتقد شعر ادامه داد: شاعرانگی فرجی متکی به ظرافت های کار اوست که با طنزی مناسب کلمات را کنار هم می نشاند.

وی با اشاره به تصویرسازی‌های فرجی تصریح کرد: استقلال نسبی ابیات نیز از دیگر مولفه های شعری این شاعر است و در غزل هایش می توان ابیاتی را یافت که به تنهایی قابل خوانش هستند و معنا دارند. این امر حتی در شعرهای روایی‌اش صادق است.هرچند روایت‌های وی، داستانی نیستند؛ بلکه روایت حس و حال شاعرانه‌اند.

بهرام پرور در پایان سخنانش گفت: شعر های فرجی همیشه عاشقانه هستند. او حتی هنگامی که سراغ شعر
 مژگان عباسلو: شعرهای فرجی در همه شرایط تغزلی هستند؛ حتی در شعرهایی با گرایش اجتماعی از این شاعر، باز هم مخاطب با زبان تغزلی رو به روست و حس همدردی‌اش برانگیخته می‌شود
آیینی می‌رود، تغزلی می‌سراید. کارکرد موسیقی در شعر فرجی نیز حساب شده است و از موسیقی وزنی استفاده می‌کند.

مژگان عباسلو دیگر کارشناسی بود که این مجموعه و شاعر آن را ستود و گفت: فرجی به خوبی ظرفیت‌های کلاسیک غزل را می‌شناسد و از قالب غزل برای تازه سرودن استفاده می‌کند.

وی ادامه داد: در این کتاب، به طور کلی با کم‌ترین تلاش برای تغییر ساختار و فرم از سوی شاعر مواجه هستیم؛ اما این اشعار  با اقبال بسیار خوبی روبه‌رو می‌شوند و مخاطب احساس می‌کند که غزل تازه‌ای را شنیده است.

عباسلو ادامه داد: شعرهای فرجی در همه شرایط عاشقانه هستند؛ حتی در شعرهایی با گرایش اجتماعی از این شاعر، باز هم مخاطب با زبان تغزلی رو به روست و حس همدردی‌اش برانگیخته می‌شود.

شاعری را نمی توان با دانشگاه و در کارگاه تولید کرد
وی نیز روزمره بودن واژه‌ها و سادگی آنان را از دیگر نقاط قوت شعر دانست و افزود: تفاوت عاشقانه‌های فرجی با غالب شعرها و ترانه‌های عاشقانه امروز این است که شاعر بدون نفرین و ناله می‌سراید.

سپس بهرام‌پرور با نقد 5 شعر از این مجموعه فرازهای شاعرانه این کتاب را بررسی و به برخی نکات از نظر ساختاری و فرمی اشاره کرد.

وی در بخشی از سخنانش گفت: شعر فرجی با روایت داستانی آمیخته نیست بلکه روایتی پنهان را تصویر می کند.
مهدی فرجی -  تهران
مهدی فرجی متولد نهم بهمن 1358 از سال 75 برای اولین بار آثارش به طور جدی در مطبوعات منتشر شدند. وی نخستین کتاب خود را در سال 79 روانه بازار نشر کرد و در همان سال در کنگره شعر و قصه جوان کشور در هرمزگان برگزیده شد. کتاب ها هزار اسم قلم خورده / نشر مرنجاب / 79 و چشم های تو باران / انتشارات مرسل / 81 روسری باد را تکان می داد / انتشارات مرسل / 82 ای تو راز روزهای انتظار / نشر صبح روشن / 82 زیر چتر تو باران می آید / انتشارات شانی / 86 شب بی شعر / نشر تکا / 86 میخانه بی خواب / انتشارات فصل پنجم / 87 منم که می گذری /فصل پنجم/91 __________ مقام اول دومین و سومین جشنواره بین المللی شعر فجر کشور (سیمرغ بلورین) در سال های 86 و 87 __________ این وبگاه، تنها وبلاگ موجود،ویژه سروده ها، گزارش و یادداشت های ادبی مهدی فرجی است. وی هیچ وبلاگ دیگری ندارد و هرگونه مورد مشابه، تنها، برنمود شباهت اسمی است. مهدی فرجی در فیسبوک: www.facebook.com/mfaraji راه ارتباط با من :farajipoem@yahoo.com
کدهای اضافی کاربر :