..:: هـزار اسم قلم خورده - مهدی فرجی::..
سروده ها و گزارش فعالیت ها
 
نویسنده: مهدی فرجی - تهران - ۱۳۸٩/٥/٢

در مصاحبه با خبرگزاری مهر؛مهدی فرجی:

انتقاد یک شاعر از روند داوری‌ها در برخی جوایز ادبی

مهدی فرجی با انتقاد از روند داوری در برخی جوایز ادبی، گروه‌های داوری را در آنها مبتلا به آفت باندبازی دانست و کناره‌گیری خود را از تمامی جشنواره‌های شعر کشور اعلام کرد.

مهدی فرجی در گفتگو با خبرنگار مهر، با انتقاد از روند داوری در یکی از دوره‌های جایزه کتاب فصل، گفت: کتاب شعر من در دوره مربوط به تابستان گذشته این جایزه، جزو دو کتاب‌ راه‌یافته به مرحله نهایی بود که بر اساس اطلاعات بنده، داوران آن را به این دلیل که "چند بیت از یکی از شعرها مشکل دارد و نمی‌بایست منتشر می‌شد" حذف کردند.

وی از وجود مستنداتی برای درستی اظهارات خود خبر داد و در عین حال اعلام آنها را به زمانی دیگر موکول کرد و درباره دلیل حذف کتابش از این جایزه هم، افزود: آنها (داوران) فقط می‌خواهند افرادِ خودشان و به خصوص تهرانی‌ها برگزیده جوایز شوند.

این شاعر که یکی از آثارش به مرحله نهایی جایزه اخیر قلم زرین هم راه یافته بود، با انتقاد از گروه‌های داوری بخش شعر این جایزه نیز گفت: قصد من از انتقاد، این نیست که بگویم باید من را برنده جایزه اعلام می‌کردند اما جایزه دادن به افرادی ناشناخته و جوان در حالی که در این جشنواره کسانی مانند آقای محمدعلی بهمنی و باقری هم بودند، سوال‌برانگیز است.

فرجی افزود: معتقدم در این جایزه اعمال سلیقه می‌شود و فقط چهره‌هایی که از فیلتر گروه‌های داوری عبور کنند و آنها (داوران) بخواهند، برنده اعلام می‌شوند. این گروه‌های داوری نه فقط در این جایزه بلکه در تعدادی دیگر از جوایز اصلاً شهرستانی‌ها را در چرخه داوری قرار نمی‌دهند و باندبازی شده است.

وی با اعلام کناره‌گیری خود از جشنواره‌های مختلف شعری گفت: من دیگر به دبیرخانه هیچ جایزه‌ای، شعر نمی‌فرستم چرا که بر اساس اصول شفاف داوری نمی‌شود.

فرجی همچنین از انتشار مجموعه تازه‌ای از اشعارش تا پائیز امسال خبر داد و گفت: عنوان احتمالی این کتاب "نکند عاشق شده بودم" است و شامل 60 قطعه شعر جدید و کلاسیک و متعلق به سال‌های 87 و 88 و چند ماه اخیر است.

این شاعر کاشانی صاحب کتابهایی مانند "هزار اسم قلم خورده"، "چشم تو باران"، "ای تو راز روزهای انتظار"، "روسری باد را تکان می‌داد"، "زیر چتر تو باران می‌آید" و "شب بی‌شعر" است و تاکنون در جوایزی مانند رهاورد سرزمین نور، زیر آسمان الوند (شعر جوان)، شعر جوان کشور، شعر رضوی، شعر بسیج کشور، شبهای اردیبهشت، شعر و ترانه "انتظار" و جشنواره بین‌المللی شعر فجر برگزیده شده است.

مهدی فرجی -  تهران
مهدی فرجی متولد نهم بهمن 1358 از سال 75 برای اولین بار آثارش به طور جدی در مطبوعات منتشر شدند. وی نخستین کتاب خود را در سال 79 روانه بازار نشر کرد و در همان سال در کنگره شعر و قصه جوان کشور در هرمزگان برگزیده شد. کتاب ها هزار اسم قلم خورده / نشر مرنجاب / 79 و چشم های تو باران / انتشارات مرسل / 81 روسری باد را تکان می داد / انتشارات مرسل / 82 ای تو راز روزهای انتظار / نشر صبح روشن / 82 زیر چتر تو باران می آید / انتشارات شانی / 86 شب بی شعر / نشر تکا / 86 میخانه بی خواب / انتشارات فصل پنجم / 87 منم که می گذری /فصل پنجم/91 __________ مقام اول دومین و سومین جشنواره بین المللی شعر فجر کشور (سیمرغ بلورین) در سال های 86 و 87 __________ این وبگاه، تنها وبلاگ موجود،ویژه سروده ها، گزارش و یادداشت های ادبی مهدی فرجی است. وی هیچ وبلاگ دیگری ندارد و هرگونه مورد مشابه، تنها، برنمود شباهت اسمی است. مهدی فرجی در فیسبوک: www.facebook.com/mfaraji راه ارتباط با من :farajipoem@yahoo.com
کدهای اضافی کاربر :